Barwny, trwający z reguły dwa dni festyn, będący doskonałą okazją by zabawić się po góralsku. Obok tańców, występów folkowych kapel i uczty z regionalnymi przysmakami w roli dań głównych, odbywają się poważne konkursy. Turyści walczą o tytuły Ceperki i Cepra, natomiast mieszkańcy Podhala - Harnasia Roku. Zmagania to kolorowe, nieraz bardzo zabawne widowiska.
Licząca ok. 63,5 km² dolina walna - druga taka największa w całych Tatrach - z której wypływa 41-kilometrowy prawy dopływ Dunajca. Dolinę Białki uformował lodowiec, którego grubość szacuje się na 300 metrów. Ten niebywale piękny rejon, gdzie żyją m.in. niedźwiedzie, kozice, rysie, a także lipienie i pstrągi, przecinają liczne szlaki turystyczne.
Prawy dopływ Dunajca kryje w sobie spory potencjał dla miłośników górskich sportów wodnych. Kajakowe, ale także raftingowe wyprawy Białką z roku na rok zyskują na popularności. Najlepszy czas na taką wycieczkę to wiosenne roztopach, kiedy nurt jest wyjątkowo bystry. W okolicy powstało już wiele wypożyczalni, a mówi się o budowie przystani i przystanków.
Spisz to historyczna kraina, leżąca współcześnie na obszarze Polski i (w przeważającej większości) Słowacji. Wyróżnia się pewną kulturową odrębnością, najbardziej widoczną w architektonicznej stylistyce zabytków, które ocalały z minionych wieków. Są to głównie kościoły, pałace, chaty. Spiski krajobraz zachował się nieźle m.in. w Trybszu, Niedzicy czy Kacwinie.